GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 11944449
*
nr 1194 4449
Jardiniere
majolika, Rörstrand. Längd: 40, höjd: 32 cm
Kondition: skadad, nagg
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 juli 2018
kl 19:43:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/7 11:14:19
1
Vinnande bud
30/7 13:50:19
2
800 kr
30/7 13:50:19
1
900 kr (Budbetjänt)
30/7 13:50:46
2
1.000 kr
30/7 13:50:46
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
2018 Jardiniere
silver. Längd: 41cm. Vikt: 696g
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:55
*
Jardiniere
Kondition: skadad, nagg
Läs om budbetjänten
nr 1194 4449
Jardiniere
majolika, Rörstrand. Längd: 40, höjd: 32 cm
Kondition: skadad, nagg
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 juli 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/7 11:14:19 | 1 | Vinnande bud |
30/7 13:50:19 | 2 | 800 kr |
30/7 13:50:19 | 1 | 900 kr (Budbetjänt) |
30/7 13:50:46 | 2 | 1.000 kr |
30/7 13:50:46 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
-
2018 Jardiniere
silver. Längd: 41cm. Vikt: 696g
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
idag
27 maj kl 18:55